Забравеният град - Улпия Ескус
Улпия Ескус |
Може ли една статуя на богиня без
глава и горни крайници, видяна при едно посещение на Националния археологически институт с музей към БАН преди няколко седмици да завладее до толкова човек, че при първа
възможност да обуе туристическите обувки и да поеме по стъпките ѝ? Може, ако статуята
е величествено достигащо три метра мраморно женско тяло, при това не на кого да
е, а на богинята на изобилието – Фортуна. Въздействието, което предизвиква е мигновено,
силно, въздействащо, пораждащо много въпроси относно мястото, на което е
открита, предназначението на това място, размерите и значението му в
древността. И така един февруарски уикенд снабдени с множество разпечатки от
различни информационни източници, книга и gps навигация се отправихме на пътешествие към Древен Рим. И не,
не трябваше да изминем хиляди километри за да се потопим в атмосферата на това
отдавна отминало време, защото впечатляващият Улпия Ескус разкрива своите тайни
само на около 200 км. от София – в землището на село Гиген. Добре дошли в
Римската империя!
Част от украсата на портиците на площада, представляваща гирлянди, носени от бикови глави. |
Името си градът носи от древното име на река Искър - Ескус, поради местоположението, което заема - само на няколко километра от мястото, където Искър се влива в Дунав.
През I век сл. Хр. в местността е настанен римски легионен лагер - V Македонски легион. Градът е основан век по-късно, когато към Ескус е добавено Улпия - бащиното на управляващия император Траян. В едно с името Улпия Ескус получава високия ранг - римска колония. Започва разцвета на града. Икономическият и културен подемък превръща Улпия Ескус в един от най-значимите градове в провинция Долна Мизия. Интересен факт е, че в началото на IV в. император Константин Велики открива в града Константиновия мост - един от най-големите на Дунав за времето си. Мостът е свързвал Ескус със Сукидава (днешен гр. Корабия в Румъния).
В края на IV в. градът е разрушен. Не намерих еднозначен отговор на въпроса какво е довело до колапса му - дали многобройните нашествия на готи и хуни или мощно земетресение, разтърсило местността.
В края на IV в. градът е разрушен. Не намерих еднозначен отговор на въпроса какво е довело до колапса му - дали многобройните нашествия на готи и хуни или мощно земетресение, разтърсило местността.
Част от украсата на фризовете в храма на Юпитер. Представлява гирлянди носени от изправени фигури на малки деца - Ероси. |
Форумът е централната и най-важна част на града. Съставляван е от площад и капитолиум. Декорацията на площада е силно повлияна от тази в Ефес от началото на II в. сл. Хр.
Капитолиум - Той е съставен от храмовете на Капитолийската троица - Юпитер, Юнона, Миневра. Интересното тук е, че всяко божество е имало самостоятелен храм. Обикновено трите божества са почитани в една обща сграда.
Улпия Ескус - Част от украсата на форума. |
Гражданска базилика - Тя се намира в северния край на форума. Определят я като една от най-дългите обществени постройки, проучени на територията на страната ни. Красива цветна мозайка е намерена тук. Към момента тя е консервирана и изложена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Гражданска базилика - основи на колоните. |
Емблематичен за Улпия Ескус, отделен от всички сгради - на юг е храмът на Фортуна - богинята на щастието и късмета, закрилница на града.
Улпия Ескус |
Внушителната храмовата статуя на Фортуна с височина от около 3 м. днес може да се види в Националния археологически музей. |
Две обществени бани с множество помещения и вътрешен двор за разходки също са част от античния град. През римско време баните са били места не само за хигиена и отмора, но и за срещи и разговори. Широка улица, с редица магазини и занаятчийски работилници, е разделяла двете бани.
Улпия Ескус - Улицата с магазините. |
Идвайки от София трябва да се мине през село Гиген - следват се указателните табели. Има едно кръстовище с почти обратен завой, на което първоначално не се вижда табелата, но вземайки завоя ще я видите от ляво. Мястото е достъпно с автомобил - има малък паркинг пред самия археологически комплекс. При нашето посещение нямаше служител, съответно и такса за посещение. За наше голямо съжаление - нямаше и възможност за беседа.
![]() |
3D архитектурна възстановка по предоставени материали от специалисти в археологията. Изработена от арх. бюро АРХ-И-ТЕК ООД. |
Няма коментари: